31. 10. 2024

Kam v Praze míří odpad?

Vyhozením do kontejneru jeho cesta teprve začíná. Pojďte ji projít s námi.

Skoro 96 % pražského odpadu z loňska se “využilo energeticky” – tedy skončilo ve spalovně. Spalování odpadů je lepší než jejich skládkování. Skládky se navíc do roku 2030 mají v celé zemi utlumit. V tom je Praha napřed, na skládkách loni skončilo jen 10 % veškerého (tedy nejen komunálního) odpadu z Prahy.

Praha měla svou vlastní skládku v Ďáblicích, která ale roku 2020 přestala fungovat a odpad se vozí mimo Prahu – naštěstí je ho čím dál tím méně.

Máme také vlastní malešickou spalovnu, respektive >>Zařízení pro energetické využití odpadů<< (ZEVO). To dokáže díky tzv. kogeneraci vyrábět nejen teplo, ale zároveň i elektřinu pro cca 50 tisíc lidí.

A jak je to s tříděným odpadem? V ulicích máme v Praze pro sběr recyklovaného odpadu zhruba 3,5 tisíce stanovišť. Štve vás obíhat okolí a hledat nepřecpaný kontejner? Můžete si ho objednat přímo do bytového domu, stačí se domluvit se sousedy. Popeláři si je navíc zdarma z budovy vynesou a zase zanesou. Pokud v domě kontejnery na recyklaci ještě nemáte, obraťte se na městskou část, vyřídí to s vámi!

A Kolik to celé stojí? V roce 2023 vyšel Prahu celý systém odpadového hospodářství na 2,2 miliardy korun – polovinu spolkne svoz směsného odpadu, na ten recyklovaný padne cca 650 milionů.

Příjmy naopak byly 1,7 miliardy, drtivou většinu z toho tvoří poplatek za odpad, část příjmů je za využití recyklovaného odpadu – je to koneckonců žádaná surovina. Necelou půlmiliardu tak doplácíme z rozpočtu města, tedy z daní.

A jaká je budoucnost? V Praze jsme sice premianti v (ne)skládkování, v recyklaci bychom však měli přidat. Loni se povedlo vytřídit 32 % odpadu, příští rok bychom ale měli ze zákona dosáhnout podílu 60 %. To je tedy pořádný úkol.

Co by v třídění pomohlo? Podstatnou část směsného odpadu tvoří bioodpad. Od roku 2022 Praha zdarma poskytuje svoz nádob na bioodpad z domova. Díky tomu objem sváženého bioodpadu v Praze výrazně stoupl a naopak klesala produkce směsného odpadu.

Novinkou je od loňska i tzv. multikomoditní sběr odpadu – do žlutých kontejnerů na plast tak můžete rovnou házet i tetrapaky, vytřídí se to později za vás. Nejenže je to pro lidi pohodlnější, ale také se lépe plánuje svoz.

Takže vzhůru třídit!

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.