Pražská rada schválila pravidla, která zničí sociální bydlení
Dílo zkázy dokonáno. Ty nejohroženější a nejpotřebnější rodiny, senioři a další Pražané právě přišli o důležitou pomoc ze strany města – o naději na bezpečný domov. Pražské SPOLU pro Prahu za podpory Starostů právě schválilo nový systém rozdělování městských bytů. Ten je oproti dosavadnímu systému netransparentní a vypadávají z něj ti nejslabší.
Pražská ODS právě odstartovala novou éru asociální politiky, která se k těm nejohroženějším obrací zády. Jejím cílem totiž není postarat se o ty nejzranitelnější. Cílem ODS je, aby si městské byty mohli rozdělovat, komu zrovna potřebují, tak jak jsme to od 90. let zažili už několikrát.
Přečtěte si, co o tom napsal náš Jan Čižinský
↓
Milí sousedé, dnes se schyluje k velkému průšvihu. Rada HMP tvořená ODS, TOP09, STAN a Piráty bude opět projednávat změnu pravidel přidělování městských bytů. Některá média už několik měsíců vytváří pohádku o problémech s „nepřizpůsobivými“ a Alexandra Udženija se tváří jako veliká bojovnice za potřebné. Rád bych tedy uvedl celou tuto kauzu na pravou míru a řekl napřímo, o co tady vlastně jde.
Není to nic jiného než snaha ODS opět začít přihrávat městské byty kamarádíčkům.
A už se na tom usilovně pracuje. Povím vám jeden příběh ze života. Představte si městskou část (budeme jí říkat třeba Praha 22), která za peníze magistrátu zrekonstruuje dva městské byty. Na magistrátu zrovna v tom roce (říkejme mu třeba 2020) vládnou zodpovědní politici, kteří dotaci na rekonstrukci městské části poskytnou jen za podmínky, že byt bude 10 let vyhrazen pro sociální bydlení (neboli pro lidi v nouzi). O dva roky později, 28. 7. 2022, pak Praha 22 žádá o poskytnutí tohoto sociálního bytu zaměstnanci Úřadu MČ Praha 22, který se dle uvedených informací ocitl v tíživé bytové a životní situaci. Žádost se dostává na Radu HMP až 22. 5. 2023 – navzdory „tíživé životní situaci“. Následně Rada HMP odhlasovává – zcela nesystémově, v rozporu s usnesením Zastupitelstva a podmínkami dotace – že se opraveného bytu vzdává a že si Praha 22 může nakládat s tímto bytem dle potřeby a pronajmout jej svému zaměstnanci. Důvody, proč nebyla žádost téměř rok předložena Radě, nejsou známy.
Celá situace tak budí podezření, že se záměrně čekalo právě až na nové složení Rady HMP, přes kterou vše hladce prošlo. Jednání Rady jako vždy bedlivě sleduje i zastupitel z opoziční PRAHA SOBĚ. Jako jediný vznáší dotaz na pronájem, proč se postupuje takto nesystémově a proč se byt nepronajme někomu z potřebných, kteří jsou na čekací listině. Žadatel o byt navíc žije sám, děti nemá, na sociální sítě měsíc po podání žádosti postuje, že si pořídil nejnovější iPhone 14 Pro Max… Primátor Svoboda ale reaguje, že situaci zná a návrh Rady HMP podporuje. Náměstkyně Udženija prohlašuje, že „některé věci se na papír nedávají“.
Přestože vůbec není jasné, co se schvaluje, návrh prochází všemi hlasy Rady – překvapivě i Pirátů. ODS zkrátka už zase dělá z městských bytů trhací kalendář. A to je konec příběhu.
Příběh, jak ODS zase začíná šmelit s městskými byty, tak jak jsme to už před lety zažili u nás v Praze 7 nebo nedávno v Brně, se teď začíná znovu psát. Tady pár faktů k těm nesmyslům, které se snaží šířit Alexandra Udženija:
👉 Ze statistik Platformy pro sociální bydlení vyplývá, že „Ve většině (dvou třetinách) domů, kde jsou sociální byty, nebyla za poslední čtyři roky podána ani jedna stížnost. V dalších zhruba 22 % domů byla za poslední čtyři roky podána jen jedna nebo dvě stížnosti.“ → To dokazuje, že ve valné většině jde o jednorázové stížnosti, které se daří řešit. „V uplynulém období rozhodně nedocházelo ke kontinuálnímu nárůstu počtů stížností podaných na nájemce sociálních bytů. Naopak, počty stížností podaných na nájemce sociálních bytů několik let stagnovaly, přestože se postupně zdvojnásobil počet pronajatých sociálních bytů.“
👉 Nová pravidla přidělování městských bytů, která chce náměstkyně Udženija prosadit, rozhodně nejsou fér, jak tvrdí. Akorát zamlžují transparentní bodový systém, což způsobí, že opadne možnost objektivně porovnávat mezi jednotlivými žadateli. Byty se tak budou rozdělovat zcela netransparentně bez možnosti kontroly. Znám to velmi dobře z Prahy 7: v roce 2004 získal syn radního za ODS Neuberga sociální byt a o 2 roky později tento byt zprivatizoval. Podobných případů bylo za vlády ODS zdokumentováno jen v P7 minimálně dalších šest. To je realita, do které nás chce ODS opět vrátit.
👉 K projednávání pravidel nebyli přizváni odborníci ani neziskovky, které s rodiči samoživiteli, seniory nebo dalšími lidmi umístěnými do sociálních bytů dále pracují.
Hlasovat se bude už za pár hodin na Radě hlavního města. Piráti jsou proti a SPOLU v Radě většinu nemá, bude tak potřebovat i hlasy STANu. Bude tedy jasně vidět, zda hnutí STAN Praha podpoří poctivou politiku, kterou se podařilo nastartovat za minulé volební období, nebo se přidá k ODS a její snaze o návrat „zlatých devadesátek“.
Z opozice takovýmto změnám těžko zabráníme, ale pravdu Pražanům přinést musíme. Pokud vám na osudu lidí v sociální nouzi záleží, prosím, sdílejte.