Zavádíme transparentní hospodaření na Praze 9
Kolik stála výstavba nové školky? Kdo opravil dětské hřiště za rohem? Kolik peněz za rok investuje radnice do údržby zeleně? Všechny tyhle informace o hospodaření Prahy 9 jsme teď díky PRAHA 9 SOBĚ zpřístupnili veřejnosti v aplikaci Cityvizor. Čísla a grafy tu jsou tak srozumitelné a přehledné, že se jimi můžete snadno proklikat u rybníka, na pláži nebo třeba v tramvaji.
Vůbec první městskou částí, která v Praze v roce 2018 zavedla tenhle otevřený přehled o příjmech, výdajích a veškerých fakturách, byla ale Praha 7. Cityvizor jsme tu rozjeli, abychom po letech přístupu tehdejšího vedení radnice v duchu „nerušit, vládneme“ začali dveře radnice konečně otevírat lidem. Sedmičkový úřad za to spolu s tehdy novým webem získal i řadu ocenění. V dalším volebním období jsme pak prosadili a zavedli Cityvizor i na magistrátu nebo na Praze 1.
Na Devítce se ale usadil až teď, poté, co PRAHA SOBĚ uspěla i na místní radnici. Jeho příběh ale začal už před šesti lety, když náš Tomáš Vyhnánek se svým týmem na Ministerstvu financí stál u zrodu myšlenky, jak udělat hospodaření obcí transparentní. Tehdy ještě netušil, že snahy o zpřístupňování informací o nakládání s veřejnými prostředky vyústí v systém, který bude o pár let později sám zavádět ve své domovské městské části.
Mezitím začaly Cityvizor využívat i další městské části a obce po celé republice. V Praze jsou ale pořád úřady, které se tomu z nějakých důvodů vyhýbají. Zkuste hádat, které to jsou, a proč je nejčastěji v jejich vedení už roky ODS.