28. 6. 2023

Co bude s reklamními vitrínami JCDecaux?

Díky rozhodnutí předchozího vedení města měly z Prahy zmizet stovky city-light vitrín – reklam, které často stojí přímo uprostřed chodníku a krom otravné reklamy jsou i překážkou pro pěší. Končila totiž 25 let stará a pro město krajně nevýhodná smlouva s JCDecaux – a konec vitrín pro nás byla jasná volba.

Ne tak pro současné vedení města. Rozhodnutím pětikoalice se totiž otevřely vrátka pro jejich pokračování. JCDecaux mělo do konce března 2023 všechny city-lighty odstranit – a to se zjevně nestalo. V pondělí radní na návrh Michal Hroza odsouhlasili, že JCDecaux city-lighty mimo Pražskou památkovou rezervaci odstraňovat nemusí! A co víc: Praha uvažuje o tom, že je od JCDecaux odkoupí.

Co by to znamenalo, to nevíme. Schválený materiál mluví vágně. Prý by ale bylo těžké reklamy obnovovat, kdyby se teď odstranily. To je pravda – řada z nich by totiž nezískala povolení. Ostatně řada z reklam, co chce Praha odkupovat, už teď platné povolení nemá.

Použít to jako argument pro jejich odkoupení je ale poněkud bizarní. Proč Praha najednou city-lighty chce? Proč pro to hlasovali i Piráti, kteří přitom boj proti vizuálnímu smogu rétoricky podporovali? Ptát se budeme na příštím zastupitelstvu.

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Pohodlná a rychlá doprava pro všechny

  Kvalitní školy a dostupné sociální služby

  Poctivá a otevřená správa městských financí

  Péče o kulturu a regulace masového turismu

  Město ohleduplné k lidem i přírodě

  Číst Vizi
 • Zapojte se

  Odebírejte náš newsletter

  Přidejte svůj lajk, sledujte nás na facebooku

  Přijďte na setkání s námi

  Dejte nám vědět, co je potřeba změnit

  Chci se zapojit
 • Podpořte naši kampaň

  Připojte se k nám a podpořte naši kampaň finančním příspěvkem – ať se o našich plánech lidé dozvědí!

  Pomůžete nám také, pokud se připojíte k rozdávání našich materiálů nebo je umístíte ve své provozovně. Napište nám na dobrovolnici(at)prahasobe.cz

  Za každou podporu děkujeme!

  Chci podpořit kampaň