23. 1. 2023

Piráti opouští Alianci stability

HLÁŠENÍ Z POVOLEBNÍCH VYJEDNÁVÁNÍ: PIRÁTI OPOUŠTÍ ALIANCI STABILITY

Liberální tábor usilující o moderní Prahu mohl mít sílu na to, aby ve vedení města prosadil přání svých voličů. Měli jsme společně v rukou všechny trumfy. Rozhodnutí zastupitelského klubu Pirátů respektujeme, ale myslíme si, že jeho důsledek nebude dobrý pro Prahu a Pražany.

Vzniká koalice, v níž se denně budou střetávat dva směry rozvoje města – zpět v čase, nebo směrem dopředu – k moderní evropské metropoli. A moderní směr bude v menšině. Vzniká koalice, v níž namísto těch, kdo korupci odhalují, dostali přednost ti, kdo ji udržují. Posledním příkladem budiž kauza Dozimetr, kterou stvořili lidé z hnutí STAN (mimochodem, jeho pražská organizace chce aktuálně vrátit členství v hnutí panu Polčákovi). Nebo Jiří Pospíšil. Jeho dlouholetý poradce se s mafiány stýkal a žertoval s nimi, jak se v Praze dá skvěle krást, a byl také jedním z aktérů v kauze úplatků za restaurační předzahrádky. Jeden z nejúspěšnějších oznamovatelů korupce a politického vydírání v naší zemi, náš Adam Scheinherr, bude naopak odstaven. To vše s návratem ODS se jmény, která jsou v pražské politice už desítky let, znamená problém pro naše město.

Nalijme si totiž čistého vína: reálné rozdělení sil v Radě bude většinu času 7:4 v neprospěch Pirátů. Je očividné, že hnutí STAN od okamžiku voleb spolupracuje na prvním místě s koalicí SPOLU. Na předvolební sliby svého volebního lídra, že se bude snažit o zachování naší koalice z minulého volebního období a také o směřování města k moderní evropské metropoli, zastupitelé STAN bohužel hned po volbách zapomněli. Kdyby se k Pirátům a k nám po volbách přidali, mohlo dnes být vše jinak. Naše opakovaná nabídka na vytvoření liberálního demokratického trojbloku, který by mohl úspěšně naplňovat politiku moderního evropského města, však zůstala od zástupců STAN bez odezvy.

Piráti právě strčili svůj krk i krk svých voličů do smyčky, která se celé čtyři roky bude utahovat. Zároveň splnili sen pražských politických šíbrů, aby se Piráti a PRAHA SOBĚ rozdělili na koalici a opozici. Přesto se Pirátům a samozřejmě Pražanům budeme snažit z opozice pomáhat. Na prvním místě tím, že budeme hlídat všechny kroky koalice SPOLU a hlasitě upozorňovat na věci, které Prahu vrací zpět v čase. A rozhodně také můžeme slíbit, že na rozdíl od pražské ODS, která si s hnutím ANO velmi rozumí, z nás se v opozici rozhodně jejich kamarádi nestanou. Budeme konstruktivní opozicí, která nezneužívá zasedání zastupitelstva pro svou mediální show, ale řeší během něj problémy, které Pražany skutečně trápí.

Naše priority jsou jasné:

Doprava, která myslí nejen na auta, ale také na lidi v MHD, na chodce a další skupiny. Budeme bedlivě hlídat, jak nová politická reprezentace posouvá projekty jako nové mosty, tramvajové tratě, výstavbu metra D, metro O, jehož přípravu Adam Scheinherr nastartoval, nebo městský okruh. Na dopravní opatření, která Prahu zlidští, ale nemůžeme čekat dalších dvacet let „ažbudeokruh“.

Budeme tlačit na levnější bydlení – třeba díky omezení povinnosti budovat podzemní garáže.

Budeme pečlivě sledovat, jak se především pražská ODS chová ke slabším: seniorům, handicapovaným a jejich blízkým…

Obáváme se návratu hazardu do města – především ODS byla odpůrcem zákazu hracích automatů.

Budeme trvat na transparentnosti včetně zachování jmenovitého hlasování v Radě hlavního města.

Budeme hlídat, zda si restauratéři kteří “vědí kudy běží zajíc” v památkovém srdci města zase pro své předzahrádky nezabírají veřejný prostor.

Budeme se dívat, zda naše město dál krásní, nebo zda si ti, kdo znají správné lidi, dávají reklamy pomalu i na Staroměstský orloj. Budeme se také dívat, zda a jak pokračuje kulturní politika města, zda jsou peníze rozdělovány spravedlivě a pokud možno na kulturu pro všechny a ne jen pro vyvolené.

Budeme požadovat, aby se důsledně vyšetřila kauza Dozimetr – protože řada lidí s ní spojených zřejmě hodlá dění v našem městě nadále ovlivňovat.

Budeme usilovat o město čisté a řádně spravované.

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.