30. 9. 2021

Ulice a náměstí bez překážek

Na Malém náměstí máme nejstarší dochovanou kašnu v Praze, stojí tam od roku 1560. Že jste ji dlouho neviděli? Aby taky ano, je obklopená předzahrádkou, utopená mezi deštníky a velikou dřevěnou podestou, která zabírá skoro celé náměstíčko v samotném srdci Starého Města. Tak to nemá být a není restaurační zahrádka jako restaurační zahrádka.

Jedna může mít jednoduchý nábytek, nepřekáží, jde okolo ní pohodlně projít a večer se sbalí a schová. V pražském centru ale častěji vídáme samostatné domky se stěnami z plexiskla nebo masivní markýzy s vytaženou elektrikou a plynem.

Abychom si rozuměli – je skvělé si sednout před restauraci na čerstvém vzduchu a sledovat ruch města, ale musíme taky myslet na to, že ulice a náměstí jsou především místem pro pohyb a setkávání lidí. Předzahrádky nesmí být důvod, že se lidé tísní před orlojem na Staromáku nebo nemohou pořádně projít ke Karlovu mostu Karlovou ulicí. Mají rozvíjet genius loci místa, ne jej ničit plastovými stěnami. S PRAHA SOBĚ si to uvědomujeme a včera jsme s Adamem Scheinherrem a Kristýnou Drápalovou pokřtili rozšíření Manuálu pro kultivovanou Prahu o pravidla právě pro předzahrádky. Těch máme v historickém centru stovky a z některých se v průběhu let staly samostatné restaurace s podlahou, vytápěním a osvětlením, přitom veřejný prostor patří všem.

Díky manuálu máme konečně závazná pravidla, jak mají restaurační zahrádky vypadat, jakou mají dodržovat průchozí šířku, a budou pevnou součástí nájemních smluv, které s městem provozovatelé předzahrádek uzavírají. Týká se především památkové rezervace a památkových zón. Obsahuje i návod, jak zvládnout veškeré administrativní náležitosti a je ke stažení na stránce: https://kultivovana.praha.eu/cs/#domu Koukněte a dejte vědět, co si o něm myslíte.

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Pohodlná a rychlá doprava pro všechny

  Kvalitní školy a dostupné sociální služby

  Poctivá a otevřená správa městských financí

  Péče o kulturu a regulace masového turismu

  Město ohleduplné k lidem i přírodě

  Číst Vizi
 • Zapojte se

  Dejte nám vědět, co je potřeba změnit

  Uspořádejme sousedské setkání

  Přidejte svůj lajk, sledujte nás na facebooku

  Chci se zapojit
 • Podpořte naši práci

  Nestojí za námi žádný velký sponzor a jako občanští kandidáti jsme nedostali žádný příspěvek za volby.

  Abychom mohli o naší práci dávat vědět, potřebujeme vaši podporu.

  Chci poslat dar