Pavel Vyhnánek k tragické daňové reformě ANO a ODS
Noční hlasování v poslanecké sněmovně dokořán otevřelo brány rozpočtového pekla. Od samotného rána do nich hledím a přemýšlím, co s tím udělám. Honí se mi toho hlavou opravdu hodně a nedostává se mi slov.
Největší daňová reforma v novodobé historii České republiky prošla nikoli na návrh vlády po řádném připomínkovém řízení doprovozeném analýzami jejího dopadu. Vznikla nad ránem, v absolutním chaosu, na základě poslaneckého návrhu a desítek pozměňovacích návrhů, ve kterých se při nejlepší vůli nedá vyznat.
Pro návrh byla překvapivá koalice poslanců ANO, ODS, SPD, KSČM a Trikolóry.
Ihned se v médiích přestalo mluvit o osobním selhání pana premiéra při druhé vlně Covidu a jeho odpovědnosti za rozklad ekonomiky a stovky mrtvých. Hlasitě jeho poradcům tleskám.
Pokud má paní ministryně elementární důstojnost, měla by okamžitě rezignovat. V historii demokratických zemí se nestalo, že by ministr financí byl statistou v takto zásadním procesu reformy daní. Nevídané.
Nikdo neví, jaký přesně bude mít změna daňového systému dopad. Ministerstvo financí od září neaktualizuje výhled vývoje ekonomiky na příští rok, velice pravděpodobně na příkaz paní ministryně, takže nemáme rovnici, do které bychom mohli čísla dosadit.
Předložený rozpočet státu na rok 2021 se zrušením superhrubé mzdy a dalšími změnami nepočítá. Takže je to cár papíru.
Praha přijde v důsledku nočního rozhodnutí poslanců hrubým odhadem o 8,5 miliardy Kč ročně. K tomu je nutno připočíst zhruba 6,5 miliardy Kč, o které v příštím roce přijdeme vinou klesající ekonomiky. To je čtvrtina daňových příjmů města, sakra.
Spolu s klesajícími příjmy měst klesá i dluhový strop, do kterého si mohou půjčit. Je totiž definován jako 60 % příjmů za poslední tři roky. Města proto nemohou tyto propady dlouhodobě vykrývat úvěrem.
V lidech se vyvolává dojem, že na reformě vydělají. Opak je pravdou. Senioři a nízkopříjmové skupiny nedostanou nic. Ostatním zůstane sice opticky více peněz na účtu (hlavně těm bohatším), ale budou svědky dalšího propadu ekonomiky kvůli poklesu investic ve veřejném sektoru. Samosprávy jim budou dramaticky omezovat služby. Jejich peníze budou ztrácet hodnotu vinou rostoucí inflace. A oni budou peníze nechávat pod polštářem. Tedy pokud nepřijdou o práci kvůli propadu ekonomiky akcelerovaném nezodpovědnými poslanci.
Krom mnoha jiných věcí zdraží i tak citlivá věc jako bydlení. Obce budou rozprodávat to málo obecních bytů, co jim zbylo, a budou se zuřivě bránit další výstavbě, protože nebudou mít peníze na výstavbu škol, školek, komunikací a další veřejné vybavenosti.
Nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že na této změně vyděláte. Senát změny bez pochyby nepodpoří. Pokud ale projdou v této podobě i na druhý pokus sněmovnou, proděláme v konečném důsledku úplně všichni. A to jenom proto, aby si jeden šílenec zachránil svoji pověst v troskách a pár ideologů ukojilo své dávné plány, které jsou úplně mimo čas a prostor.