Okamžitá pomoc pro děti ohrožené domácím násilím
V době jarní vlny koronaviru vystřelil počet případů domácího násilí o zhruba třetinu. A v domácnostech zůstaly s agresí zavřené také děti, často bez kontaktů s okolím, učiteli nebo kamarády. Na podzimní vlnu chceme proto pomoc zintenzivnit a dostat ji do maxima ohrožených domácností.
V Praze o děti ohrožené domácím násilím pečuje skvělé centrum LOCIKA pod čerstvou záštitou naší Mariany Čapkové. O bezplatnou pomoc mohou v centru požádat dítě, rodič, učitel nebo kdokoliv jiný a přes chat nebo linku se spojit s odborníky. Pomoc je okamžitá – hned druhý den pak může rodina přijít do centra a začít situaci řešit. Centrum Locika pracuje se všemi členy rodiny a díky tomu může být pomoc skutečně dlouhodobá. Pomoc nabízí také Dětské krizové centrum nebo Intervenční centrum Centra sociálních služeb Praha. Velké díky za důležitou práci!
Česká republika patří dlouhodobě k zemím s vysokou tolerancí násilí. I proto se koronavirový nárůst případů téměř neprojevil ve statistikách policie a intervenčních center. Okolí je nevšímavé, oběti nevědí, kam se obrátit, bojí se ozvat… a řešit se situace často začne až v době, kdy vyeskaluje a dítě přijde do školy třeba s viditelnými modřinami.
Pomoci učitelům lépe odhalit násilí a najít odborníky se intenzivně snažíme také ve školách Prahy 7. Vloni jsme ve spolupráci s centrem LOCIKA proškolili 160 učitelů – aby byli k chování žáků všímavější, uměli rozpoznat, jestli dítě zlobí, nebo volá o pomoc, a věděli, kde si říct o radu.
Aktivně také na radnici oslovujeme rodiny žáků, které se během jarní výuky školám neozvaly. Takových dětí bylo v Česku obrovské množství a nikdo nevěděl, co se v rodinách odehrává. Podle průzkumu jen 28 procent učitelů bylo v kontaktu se všemi žáky a 17 procent učitelů bylo v pravidelném kontaktu jen s polovinou třídy.
O dětství bez násilí je potřeba mluvit. A mít k dětem ve svém okolí otevřené oči.