8. 9. 2020

Domy pro seniory v místě bydliště

Zatímco u škol nebo školek nikdo nepochybuje, že mají být dostupné v každé čtvrti, u domů pro seniory se historicky uvažovalo jinak. Senioři se tak dnes často musí za službou stěhovat přes celou Prahu. Znamená to pro ně zpřetrhat všechny své dosavadní vazby a také se třeba už nikdy nemuset dostat do ulic, kterými chodili celý život.

Naše radní Milena Johnová se zařekla, že novým standardem musí být nejen komunitní charakter služby, ale právě i místní dostupnost. Přesně proto jsme dneska podpořili 122 miliony korun vznik tří seniorských domovů městských částí – na Praze 11, v Praze 15 a v Petrovicích.Namísto obřích a neosobních domovů chceme po Praze budovat pro seniory malá domácká zařízení. Aby ti, kteří ani přes podporu nebudou moci zůstat ve svém bytě, měli zajištěné příjemné místo k životu.Podle demografické analýzy, kterou jsme nechali vypracovat, bude takovou dlouhodobou lůžkovou péči potřebovat okolo 10 % seniorů starších 80 let. Ostatní by mohli s různou mírou podpory zůstat doma, přesně jak si většina lidí sama přeje.

Do cílového stavu je to ale ještě hodně dlouhá cesta. Praha má ve službách pro seniory obrovský deficit, zvykem bylo léta sypat peníze právě do velkých domovů a na komunitní a terénní služby zapomínat. Díky neúnavné práci naší Mileny a jejího týmu to teď konečně otáčíme. Moc si přejeme, aby se pečovatelská a další služby dostaly včas a spolehlivě ke všem, kdo je potřebují.

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Pohodlná a rychlá doprava pro všechny

  Kvalitní školy a dostupné sociální služby

  Poctivá a otevřená správa městských financí

  Péče o kulturu a regulace masového turismu

  Město ohleduplné k lidem i přírodě

  Číst Vizi
 • Zapojte se

  Dejte nám vědět, co je potřeba změnit

  Uspořádejme sousedské setkání

  Přidejte svůj lajk, sledujte nás na facebooku

  Chci se zapojit
 • Podpořte naši práci

  Nestojí za námi žádný velký sponzor a jako občanští kandidáti jsme nedostali žádný příspěvek za volby.

  Abychom mohli o naší práci dávat vědět, potřebujeme vaši podporu.

  Chci poslat dar