23. 6. 2020

Vozovna Orionka opět ožije

Vracíme život prázdným domům! Tentokrát se naši Hanka Třeštíková, Adam Scheinherr a Petr Zeman podívali na zub Vozovně Orionka. Je to nejstarší areál technického zázemí ve vlastnictví Dopravního podniku hl. m. Prahy. Vozovna byla postavená na konci 19. století a její součástí je kromě trojlodní haly také bytový dům. V areálu dodnes najdete i původní historické tramvajové koleje, které nechal položit František Křižík v roce 1897.

V posledních letech byla vozovna prázdná. Po domluvě s DPP a ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje Prahy jsme se rozhodli areál oživit – podobné objekty mají sloužit Pražanům! Z dřívějších analýz jsme věděli, že v této lokalitě chybí zejména prostor pro kulturní či komunitní zařízení se zaměřením na rodiny s dětmi či seniory. A na ně budeme myslet v první řadě. V areálu by tak mohlo vzniknout místo pro umění a gastronomii a počítáme i s připomínkou toho, že Orionka fungovala dlouhá léta jako vozovna tramvají a trolejbusů.

A jaký je plán? Nyní nás čeká tvorba studie využitelnosti objektu, ve které počítáme i se zapojením veřejnosti. Poté chceme ve spolupráci s okolními městskými částmi vyhlásit záměr na využití objektů a otevřené výběrové řízení na provozovatele. Do podzimu bychom pak chtěli vybrat nového nájemce objektu. Jsme rádi, že na mapě Prahy bude moci vzniknout nový kulturní prostor a těšíme se, až jej budete moci navštívit!

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Pohodlná a rychlá doprava pro všechny

  Kvalitní školy a dostupné sociální služby

  Poctivá a otevřená správa městských financí

  Péče o kulturu a regulace masového turismu

  Město ohleduplné k lidem i přírodě

  Číst Vizi
 • Zapojte se

  Odebírejte náš newsletter

  Přidejte svůj lajk, sledujte nás na facebooku

  Přijďte na setkání s námi

  Dejte nám vědět, co je potřeba změnit

  Chci se zapojit
 • Podpořte naši kampaň

  Připojte se k nám a podpořte naši kampaň finančním příspěvkem – ať se o našich plánech lidé dozvědí!

  Pomůžete nám také, pokud se připojíte k rozdávání našich materiálů nebo je umístíte ve své provozovně. Napište nám na dobrovolnici(at)prahasobe.cz

  Za každou podporu děkujeme!

  Chci podpořit kampaň