31. 5. 2020

Online vyřízení parkovacích zón

Skvělá zpráva pro všechny řidiče a Pražany: nově už nemusíte na úřad kvůli vyřízení nebo prodloužení parkovacích zón. Vše si nyní můžete zařídit z pohodlí domova on-line. Podařilo se nám to díky novelizaci zákona o pozemních komunikacích, která umožňuje obcím pracovat s informacemi z registru obyvatel. Tuto změnu domluvil náš náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Sdílení dat mezi jednotlivými subjekty státní správy a samosprávy je jednou z nejvíce zanedbaných oblastí digitální transformace českého státu. Žijeme ale v 21. století a všichni máme lepší věci na práci, než chodit po úřadech. A s tím teď bude, alespoň v tomto případě, konec.

Jak na to? Postup je jednoduchý. Nejdřív si potřebujete zřídit osobní stránku uživatele. Na zákaznické lince 257 015 257 uvedete e-mail, potvrdíte operátorovi svou totožnost pomocí občanky a ten vám pak na vámi uvedený e-mail pošle přístupové údaje. A to je vše. Všechno další zvládne každý pomocí pár kliků – zřízení ZPS, prodloužení ZPS, změnu registrační známky auta. Systém vás dokonce upozorní, že se blíží konec parkovacího oprávnění a je potřeba jej prodloužit.

Máme z téhle novinky radost. Je to totiž další malý velký krok Prahy směrem do budoucnosti, k moderní metropoli 21. století. A to se počítá. Samotnému Adamovi by se to ale nepodařilo. Inicioval několik schůzek na Ministerstvu dopravy a Ministerstvu vnitra a podařilo se mu přesvědčit kolegy ze státní správy, že musíme využít jakékoliv příležitosti zefektivnit výměnu informací mezi státem a obcemi. Koneckonců máme táhnout za jeden provaz. Velký dík taky patří Jendovi Čižinskému, že se mu v poslanecké sněmovně podařilo prosadit pozměňovací návrhy novelizace zákona.

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Pohodlná a rychlá doprava pro všechny

  Kvalitní školy a dostupné sociální služby

  Poctivá a otevřená správa městských financí

  Péče o kulturu a regulace masového turismu

  Město ohleduplné k lidem i přírodě

  Číst Vizi
 • Zapojte se

  Dejte nám vědět, co je potřeba změnit

  Uspořádejme sousedské setkání

  Přidejte svůj lajk, sledujte nás na facebooku

  Chci se zapojit
 • Podpořte naši práci

  Nestojí za námi žádný velký sponzor a jako občanští kandidáti jsme nedostali žádný příspěvek za volby.

  Abychom mohli o naší práci dávat vědět, potřebujeme vaši podporu.

  Chci poslat dar