9. 12. 2019

Pomoc lidem bez domova během mrazů

Pro lidi bez domova má hlavní město připravené noclehárny a v ulicích jsou každou noc v pohotovosti terénní týmy, které možnost přenocování nabízí a pomáhají předcházet dalším obětem. Praha zároveň vyzývá veřejnost, aby také ona byla k lidem bez domova všímavá a šířila povědomí o možnosti přenocovat v teple. Pomoc je možné na ulici přivolat na lince 156.

„V mrazech jde lidem na ulici o život. Jsou pro ně připravené noclehárny, kde mohou přenocovat a najíst se, ale je důležité, aby o pomoci věděli. Ulice, parky i zákoutí pravidelně obchází terénní sociální týmy, chci ale poprosit o všímavost také veřejnost. Pokud večer nebo v noci potkáte člověka v nouzi, pomoc mu můžete přivolat na lince 156. Strážníci přijedou, nabídnou noc v teple a mohou i zprostředkovat odvoz terénním týmem,“ říká naše radní pro sociální politiku Milena Johnová.

Radní s týmem odborníků se pro letošek zaměřily na snižování bariér, které některé lidi bez domova od vyhledání noclehu odrazovaly. Nově jsou na noclehárnách ve vybraných prostorech k dispozici i pelechy a venku zimní kotce pro psy, se kterými jejich majitelé dříve raději zůstávali na ulici, a pomoc letos snadněji dostanou také lidé se zdravotními komplikacemi, pro které je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

„Pomoci mohou lidé pěti způsoby. Nejdůležitější je umět přivolat pomoc strážníků, ale možné je také darovat oblečení nebo trvanlivé potraviny, přispět finančně, zapojit se dobrovolnicky nebo si jen zjistit o situaci lidí na ulici víc informací. Děkuji všem, kteří pomáhají – veřejnosti i pracovníkům sociálních služeb, kteří pracují v zimě se speciálním nasazením,“ děkuje Milena Johnová.

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Pohodlná a rychlá doprava pro všechny

  Kvalitní školy a dostupné sociální služby

  Poctivá a otevřená správa městských financí

  Péče o kulturu a regulace masového turismu

  Město ohleduplné k lidem i přírodě

  Číst Vizi
 • Zapojte se

  Dejte nám vědět, co je potřeba změnit

  Uspořádejme sousedské setkání

  Přidejte svůj lajk, sledujte nás na facebooku

  Chci se zapojit
 • Podpořte naši práci

  Nestojí za námi žádný velký sponzor a jako občanští kandidáti jsme nedostali žádný příspěvek za volby.

  Abychom mohli o naší práci dávat vědět, potřebujeme vaši podporu.

  Chci poslat dar