Zlí úředníci z GHMP konzervují Prahu, nebo ne?
Galerie hlavního města Prahy (GHMP) se nedávno díky Davidu Černému docela zviditelnila. A hlavně tu hodně rezonovala otázka: jsou její zaměstnanci úředníci? Co má vlastně GHMP v popisu práce? Jaký přínos má pro Prahu?
Základním posláním galerie je spravovat umění v majetku Prahy – ve svých sbírkách má zhruba 17 000 předmětů. Obrazy, grafiky, sochy, knihy a spoustu dalšího. Prohlédnout si je můžete i online na stránkách GHMP v sekci “sbírky”.
Jako každá galerie samozřejmě GHMP pořádá i výstavy a stará i o významné budovy v majetku Prahy, ve kterých pořádá výstavy a akce.
Pečuje také o sochy ve veřejném prostoru. Historicky má ale Praha řadu osiřelých soch, u kterých není jasné, komu patří a kdo se o ně má starat. Často tak stojí desítky let bez pozornosti a údržby.
Proto jsme v minulém volebním období začali systematicky tyto osiřelé sochy vyhledávat a svěřovat je do péče GHMP; třeba porcelánovou mříž od Aleny Kroupové na Praze 4.
V režii GHMP vznikají i nová soudobá díla. Galerie zaštiťuje program Umění pro město, v rámci kterého se pořádají výtvarné soutěže na nové plastiky ve veřejném prostoru. Například na Praze 5 tak vznikl památník Ferdinanda Peroutky, v Řeporyjích zase sochy v novém skateparku.
Řada dalších soutěží je v běhu, anebo se již pracuje na realizaci díla. Na Praze 3 tak vznikne nový vodní prvek v Rokycanově, nebo bude ozdobeno ústí tunelu na Tachovském náměstí. V Nuselském pivovaru na Dvojce zase vznikne pomník generála Kutlvašra, velitele Pražského povstání. A to není zdaleka vše.
Zaměstnancům GHMP tak klidně říkejme, jak chceme – my bychom ale řekli, že jsou to v prvé řadě skvělí profíci. Díky neúnavné práci kurátorů, restaurátorů, kustodů a dalších pracovníků je naše město krásnější a zachovává nejen současné umělecké hodnoty, ale myslí i na budoucnost.